Erózia

Erózia

Erózia zubov je strata tvrdých zubných tkanív, ktorá vzniká v dôsledku pôsobenia kyselín nebakteriálneho pôvodu. Erózia môže nastať vplyvom endogénnych kyselín, ako je žalúdočná kyselina, alebo exogénnych kyselín, ako sú nápoje a potraviny s nízkym pH. Predpokladá sa, že tento veľmi častý stav postihuje približne jedno z dvoch detí a štyroch z piatich dospelých.

 • Etiológia, príčiny a príznaky

  Zuby sú často vystavené kyslým látkam, ktoré pochádzajú z potravy. Ak konzumujeme nadmerné množstvo kyslých nápojov a jedál, ktoré sliny nestíhajú neutralizovať, môže dôjsť k napadnutiu vonkajšej vrstvy zubov a k nevratnej strate štruktúry.

  Príčiny erózie skloviny môžu byť vnútorné alebo vonkajšie. Medzi hlavné vnútorné faktory patrí žalúdočná kyselina v ústnej dutine, napr. Gastroezofageálny reflux (GERD), bulímia alebo tehotenstvo. Medzi vonkajšie faktory patrí strava s vysokým obsahom kyslých potravín a nápojov alebo expozícia kyslému prostrediu. Eróziu môže zhoršiť sucho v ústach, abrázia alebo atrícia.

  Strata zubnej skloviny môže byť sprevádzaná symptómami:

  • Priehľadné incizne hrany zubov
  • Citlivosť na teplotu, určité potraviny a nápoje alebo podnety
  • Praskliny na zuboch
  • Jamky v hrbolčekoch na povrchu zuba
  • Tmavšie sfarbenie spôsobené presvitajúcim dentínom
  Erózia
 • Vplyv na kvalitu života pacienta

  Erózia zmäkčuje tvrdé zubné tkanivo a zvyšuje jeho náchylnosť k poškodeniu alebo opotrebeniu. Kombinácia erózie a abrázie ešte urýchľuje stratu tvrdého zubného tkaniva a zuby sa môžu extrémne poškodiť.

  Keď sa sklovina stenčí, zuby môžu stmavnúť z dôvodu presvitania hlbších vrstiev zuba. Dentín má žltkastú farbu, ktorá je s postupujúcou eróziou stále viditeľnejšia. Vďaka tomu sa môžu pacienti cítiť neisto kvôli svojmu vzhľadu.

  Nakoniec rozpad skloviny vedie k obnaženiu dentínu. To môže viesť k hypersenzitivite dentínu, pri ktorej pacienti pociťujú krátku, ostrú bolesť pri vystavení stimulom z vonkajšieho prostredia, napr. pri konzumácii teplých alebo studených jedál. Táto bolesť môže byť pre pacientov veľmi stresujúca.

  Štrukturálne poškodenie alebo strata zuba môžu byť pre pacientov veľmi nepríjemná, najmä ak sa postihnutý zub nachádza na viditeľnom mieste, ako je tomu napríklad u rezákov. Pre mnoho pacientov sú endodontické zubné ošetrenie a zubné náhrady nedostupné vzhľadom k cene.

  Vplyv na kvalitu života pacienta
 • Prevencia a liečba

  Erózia tvrdých zubných tkanív je nevratný stav. Najdôležitejšie je zabrániť ďalšej strate skloviny. Najskôr je potrebné identifikovať základnú príčinu erózie a potom ju odstrániť úpravou návykov, čo môže byť zdĺhavý proces.

  Potom, čo bolo v rámci liečby dosiahnuté zmeny návykov, je potrebné sa pokúsiť čo najviac znížiť ďalšie poškodenia spôsobené eróziou. Klinické štúdie preukázali, že prípravky starostlivosti o ústnu dutinu obsahujúce cín (zubné pasty, najmä v kombinácii s ústnou vodou) sú najúčinnejšie v prevencii a ošetrení erózie. Tieto produkty môžu poskytnúť dôležitú ochranu štruktúry zuba, zatiaľ čo základné rizikové faktory erózie ešte nie sú úplne pod kontrolou.

  Pokiaľ dôjde k výraznej strate tvrdého zubného tkaniva, môže zubný lekár vykonať protetickú rekonštrukciu chrupu s cieľom mastikačním i estetickým.

  Prevencia a liečba

Edukačné materiály

Profesijné vzdelávanie