Zubni kaz

Zubný kaz

 

Zubný kaz je progresívne ochorenie, pri ktorom kyseliny produkované baktériami plaku oslabujú a ničia zubnú sklovinu. Zubný kaz začína nadmernou demineralizáciou zubnej skloviny a môže viesť k vzniku hlbokých lézií a eventuálnej strate zuba. Hoci je možné mu úspešne predchádzať, zubný kaz je najčastejším ochorením na svete.

  • Etiológia, príčiny a príznaky

    Niektoré ústne baktérie produkujú kyslé vedľajšie produkty, ktoré sa rozkladajú a dochádza k strate minerálov zo zubov (demineralizácii).

    To vedie k oslabeniu skloviny, ale sliny pomáhajú obnoviť stratené minerály a posilniť zub (remineralizácia). U osôb s vysokým príjmom potravy s obsahom cukru a/alebo nedostatočnou ústnou hygienou sa môžu baktérie hromadiť na zuboch v lepivej vrstve zvanej zubný plak. Keď majú baktérie pravidelný prísun sacharidov, priebežne demineralizujú sklovinu a znižuje sa tak schopnosť remineralizácie. Dochádza k strate minerálov, čo vedie k poškodeniu skloviny.

    Začínajúce štádia zubného kazu sa prejavujú ako biele škvrny alebo iniciálne lézie pod povrchom zuba. Keď tieto lézie zasiahnu povrch skloviny, spôsobí to hlboký defekt. Zubný kaz postupuje hlbšie a môže sa dostať do dentínu a neskôr do zubnej drene. To môže pacientovi spôsobiť silnú bolesť a nakoniec to môže viesť k strate zuba alebo abscesu.

    Kariézne lézie sa môžu tvoriť kdekoľvek na zube, ale najpravdepodobnejšie sa vyskytuje na žuvacích plôškach (oklúzny kaz), v medzizubných priestoroch (interproximálny kaz) alebo pozdĺž okraja ďasná. U pacientov s odhalenými zubnými koreňmi je zubný kaz obzvlášť nebezpečný, pretože v dentíne koreňový kaz postupuje oveľa rýchlejšie a je ťažšie ho kontrolovať.

    Zubný kaz je celosvetovo najrozšírenejším orálnym ochorením, ktoré postihuje ako dospelých, tak deti. Odhaduje sa, že 2,3 miliardy ľudí má zubný kaz trvalých zubov a 530 miliónov detí má zubný kaz dočasných zubov.

    Zubným kazom môže trpieť každý z nás. Preventívne programy dosiahli masívne zníženie zubného kazu v ranom detstve. V mnohých oblastiach Európy sa zubný kaz raného detstva vyskytuje u menšiny detí, čo je často spojené s ich sociálno-ekonomickým statusom a znalosťami rodičov o zdravie ústnej dutiny. Aj napriek preventívnym úspechom v detstve väčšina ľudí stále trpí zubným kazom počas svojho života a často sa objavujú nové rizikové faktory, napríklad:

    • Nedostatočná ústna hygiena
    • Zvýšená konzumácia sacharidov
    • Vysoká frekvencia konzumácie jedla
    • Xerostómia (sucho v ústach)
    • Radioterapia hlavy a krku (pri liečbe rakoviny)
    Zubni kaz
  • Vplyv na kvalitu života pacientov

    Vplyv na kvalitu života pacientov

    V počiatočných štádiách zubného kazu je nepravdepodobné, že by pacient vedel, že má iniciálnu léziu zubného kazu, pokiaľ mu to nepovie zubný lekár. S postupujúcim zubným kazom sa však u pacienta objavia stále bolestivejšie príznaky.

    V čase, keď zubný kaz zasiahne dentín, bude pacient pravdepodobne pociťovať určitý stupeň bolesti a/alebo citlivosti zubov. Ak zubný kaz zasiahne zubnú dreň alebo sa vyvinie absces, pacient pravdepodobne pocíti extrémnu bolesť.

    Bolesť zuba môže byť znepokojujúca a môže sťažovať rozprávanie, konzumáciu alebo kvalitu spánku. V prípade viditeľného zubného kazu alebo straty zuba, napr. zubný kaz v prednej časti, môže pacient pociťovať problémy so sebavedomím.

    Liečba pokročilého zubného kazu, ako je endodontické ošetrenie alebo extrakcia, môže byť pre pacienta bolestivá a traumatizujúca. Zubný kaz je často spájaný s ďalšími komplikáciami, ktoré vyžadujú ďalšiu liečbu, ako je zápal ďasien a periodontitída.

  • Prevencia, manažment a liečba

    Zubnému kazu možno predchádzať tým, že znížite príjem cukru vo výžive a častú konzumácia jedla na minimum a budete dodržiavať správnu ústnu hygienu. Čistenie zubov dvakrát denne fluoridovou zubnou pastou a medzizubné čistenie zubnou niťou alebo medzizubnými kefkami môže zabrániť hromadeniu zubného plaku.

    Po viac než 50 rokoch sú zubné pasty obsahujúce fluorid stále zlatým štandardom v prevencii zubného kazu. Ukázalo sa, že fluorid je efektívny a bezpečný v mnohých nezávislých štúdiách a pomohol dosiahnuť masívne zníženie zubného kazu v posledných desaťročiach. Rozvíjajúce sa technológie nám pomáhajú ďalej zvyšovať účinnosť fluoridovej zubnej pasty, napríklad prostredníctvom účinku arginínu.

    Ak je zubný kaz detekovaný v ranej fáze, je možné ho zastaviť a dokonca zvrátiť. U pacientov s nízkym rizikom vzniku zubného kazu môže mierna zmena ich návykov a zlepšenie ústnej hygieny posunúť rovnováhu smerom k remineralizácii, a tým zvrátiť spôsobené poškodenie.

    U pacientov so zvýšeným rizikom vzniku zubného kazu sú potrebné účinnejšie intervencie. K dispozícii je napríklad možnosť použitia vysokofluoridových prípravkov, ktoré vašim pacientom pomôžu remineralizovať zubnú sklovinu.

    Fluoridové laky možno aplikovať v zubnej ordinácii, dokonca aj u malých detí, aby sa zabránilo riziku vzniku zubného kazu a pomohlo k remineralizácii lézií počiatočného zubného kazu.

    Fluoridová ústna voda je ďalším z riešení pre efektívne zvládnutie zvýšeného rizika vzniku zubného kazu.

    Akonáhle lézie zasiahnu do hlbšej vrstvy skloviny, nemožno ich prirodzene zvrátiť. Poškodená sklovina a/alebo dentín musia byť odstránené a ošetrené výplňou. Ak zubný kaz zasiahne zubnú dreň, zvyčajne je potrebné endodontické ošetrenie zuba alebo extrakcia.

    Zubni kaz

Produkty

Edukačné materiály

Profesijné vzdelávanie