Hypersenzitivita dentínu

Hypersenzitivita dentínu

 

Hypersenzitivita dentínu sa prejavuje krátkou, ostrou bolesťou zubov, ku ktorej dochádza pri reakcii na podnet z vonkajšieho prostredia. Často sa tiež označuje ako citlivosť zubov. Ak je dentín odhalený, dochádza k otvoreniu mikroskopických kanálikov, ktoré nazývame dentínové tubuly. Následkom toho podnety ako chlad, teplo či vzduch dráždia nervové zakončenia, čo vedie k ostrej bolesti a diskomfortu.

 • Etiológia, príčiny a príznaky

  Hypersenzitivita dentínu je spôsobená odhalením dentínovej vrstvy zuba. Dentín je zvyčajne chránený ďasnom v krčkovej časti zuba alebo sklovinou v korunkovej časti zuba. Je zložený z dentínových tubulov, ktoré vedú k zubnej dreni nervové vlákna. Pokiaľ sa vonkajšie podnety dostávajú do dentínových tubulov, stimulujú nervové vlákna a pacient pociťuje bolesť.

  Jednou z hlavných príčin odhalenia dentínu je ústup ďasna. Pri ústupe ďasna dochádza k odhaleniu zubného krčka, kde je dentín chránený iba tenkou vrstvou cementu.

  Strata skloviny je ďalšou príčinou, ktorá môže viesť k hypersenzitivite dentínu. K strate skloviny môže dôjsť následkom erózie, abrázie, atrície alebo fraktúr a následne dochádza k odhaleniu dentínu.

  Hypersenzitivita dentínu môže byť vyvolaná radom vonkajších podnetov. Medzi bežné spúšťače bolesti citlivých zubov patrí:
  Studené, teplé, sladké alebo kyslé nápoje a pokrmy.
  Studený vzduch.
  Hmatové vnemy, napr. dotyk sondou alebo kefkou.

  Pacienti často nenahlasujú svojmu lekkárovi, že trpia citlivosťou zubou, preto je ťažké presne merať prevalenciu v populácii. Štúdie však odhadujú, že až 60% pacientov môže trpieť hypersenzitivitou dentínu. Kým sa riziko odhalenia dentínu zvyšuje s vekom, hypersenzitivita dentínu vrcholí zvyčajne vo veku 30 až 40 rokov.

  Etiológia, príčiny a príznaky
 • Dopad na kvalitu života pacientov

  Hypersenzitivita dentínu môže byť pre pacienta veľmi bolestivá a aj napriek tomu je bežné, že sa pacienti svojmu zubnému lekárovi o tomto probléme vôbec nezmienia.

  V raných fázach, kedy je bolesť sporadické a krátkodobá, mnohí pacienti jednoducho príjmu tento problém a snažia sa vyhýbať spúšťačom bolesti.

  Hypersenzitivita dentínu však môže postupovať do fázy, kedy je bolesť častá až trvalá a intenzívna. Môže sťažovať vykonávanie každodenných činností, ako je jedenie, rozprávanie či čistenie zubov, čo môže spôsobiť ešte vážnejšie problémy v ústnej dutine.

  Ľudia trpiaci významnou hypersenzitivitou dentínu tiež uvádzajú, že to výrazne ovplyvňuje ich kvalitu života. Sú obmedzení v užívaní si jedla a pitia a môžu pociťovať úzkosť alebo rozpaky v sociálnom prostredí.

 • Prevencia, manažment a liečba

  Hypersenzitivitu dentínu je možné ovplyvniť používaním špeciálnych zubných pást a ústnych vôd, ktoré pomáhajú uzatvárať dentínové tubuly a tak zabraňujú prenosu stimulov z vonkajšieho prostredia alebo produktov ústnej hygieny, ktoré zabezpečujú znecitlivenie zubných nervov..

  Technológia PRO-ARGIN v zubných pastách elmex® funguje mechanickým uzáverom dentínových tubulov. Poskytuje okamžitú úľavu od bolesti citlivých zubov. Aplikovaním zubnej pasty priamo na citlivý zub koncom prsta a jemným masírovaním po dobu 1 minúty. Pre dlhodobú úľavu od bolesti citlivých zubov sa odporúča každodenné používanie zubnej pasty s technológiou PRO-ARGIN.

  V každom prípade by mala byť riešená základná príčina odhaleného dentínu (ústup ďasien alebo strata skloviny).

  Prevencia, manažment a liečba

Produkty

Hypersenzitivita dentínu

 

 

 

 

Zobraziť viac

Edukačné materiály

Profesijné vzdelávanie